אהלן חברים, מדריך זה פורסם בקהילת הומיז ישראלים בUSA.
הורידו והצטרפו לקהילה
download from Apple App Store
download from Google Play
Camp Kimama
Camp Kimama  published a new  guide
Edited

כיצד לבחור מחנה קיץ לילד שלי

מדריכים
משפחה וילדים
טיולים
Summer


הורים רבים כבר בחורף מתלבטים בסוגיית הרישום של ילדיהם למחנה קיץ.

בעוד שבארץ תחום מחנות הקיץ כמעט ולא מוכר, בארה"ב מדובר בתעשייה גדולה, שפועלת כבר עשרות שנים, חלק מהמחנות השווים כבר מזמן חגגו 100 שנים להיווסדם.


ע"פ דו"ח של ארגון ה- ACA (ארגון הגג של מחנות הקיץ בצפון אמריקה), ישנם למעלה מ-12,000 מחנות קיץ בצפון אמריקה, רובם בארה"ב, מתוכם 7000 מחנות לילה ו- 5000 מחנות יום. בכל שנה משתתפים למעלה מ-11 מיליון ילדים במחנות קיץ בארה"ב. 9500 מחנות הם ללא מטרות רווח המופעלים ע"י ארגונים ומוסדות, ו-2500 הם מחנות פרטיים, בבעלות עצמאית ולמטרות רווח. 400 מתוכם הם מחנות קיץ יהודיים.


מדריך זה יעזור לכם לעשות קצת סדר וללמוד על עולם מחנות הקיץ, כמו גם להחליט כיצד בוחרים מחנה קיץ שמתאים עבור הילדים.


מה עדיף - מחנה קיץ עם לינה או מחנה יום?

ההבדלים בין מחנה יום למחנה לילה הם מהותיים. בעת הבחירה מומלץ להתייעץ עם הילדים ויש להביא בחשבון את מכלול השיקולים.

בעוד מחנה יום נותן מענה חלקי לשעות הבוקר והצהריים בלבד, ומחייב את ההורים לדאוג לפעילות נוספת בשעות אחרי הצהריים (לקחת לקולנוע, להסיע קניון, להקפיץ לחברים...) - מחנה קיץ כולל לינה מעניק חוויה מלאה וכוללת לכל שעות היממה.

על פי רוב, ילדי הכיתה או השכונה הולכים יחד למחנה יום. כך לפעמים נוצר מצב בו הילד לא מרחיב את מעגל החברים שלו או לא נחשף לאנשים חדשים. במחנה קיץ עם לינה, חברויות שנרקמות במהלך הפעילויות מבוקר עד לילה נשארות לכל החיים. מחנה קיץ מעניק לחניך מרחב בטוח להתנסויות, להתפתחות אישית, לצמחיה לעצמאות ובגרות.


עלויות כלכליות גם הן בסיכומו של יום שיקול משמעותי. כאן חשוב לשים לב שנוסף לדמי ההרשמה ועלות הקייטנה היומית, במהלך ימי הקייטנה יהיו גם עלויות רבות נוספות; בילוי אחר הצהריים, איחור לעבודה כי ההסעה התעכבה, דמי כיס לבזבוזים בקיוסק של הבריכה ועוד ועוד. מחנה קיץ עם לינה כולל את עלויות הלינה, כלכלה מלאה, ארוחות מזינות הדרכה והשגחה במהלך כל שעות היממה ואפילו כרטיסייה לבזבוזים בקיוסק. זאת נוסף כמובן על החוויה החינוכית והערך המוסף שהחניך מקבל שאיננה ניתנת לאומדן כספי.


מחנה קיץ פרטי או קהילתי?

רוב מחנות הקיץ בארה"ב הם מחנות ללא מטרות רווח (9,500 מתוך 12,000) והם בד"כ מופעלים ע"י ארגונים שפועלים בקהילה במהלך כל השנה. ארגונים יהודיים לדוגמה, הם ארגון ה JCCA, "יהודה הצעיר", "מכבי" "הבונים דרור", רמה (קונסרבטיבי), URJ (רפורמי), USY ,BBYO ואחרים. אלה ארגונים ותנועות נוער שמטרתם לבנות קהילה יהודית מקומית, להציע תכניות חינוכיות, מפגשים חברתיים, ולשמש כמרכז קהילתי, מה שאנחנו מכירים בארץ כמתנ"סים, אך קצת אחרת, בכל זאת – אמריקה. כל ארגון כזה רואה במחנה קיץ מקומי בקהילה הזדמנות מצוינת לחנך את הדור הצעיר גם במובן של כישורים חברתיים, חוויות משנות חיים, עצמאות והגשמה עצמית וגם בהיבטים של ערכים וזיקה למסורת יהודית. מחנה קיץ עבורם זו פלטפורמה מצוינת לחזק את הקשרים והיחסים בין המשפחות בקהילה, וליצירת שייכות והזדהות חברתית.


מחנות קיץ פרטיים, למטרות רווח, גם מאד פופולריים בצפון אמריקה ובד"כ פועלים הרבה שנים, כעסק משפחתי שעובר מדור לדור. במחנות אלה ההשקעה במתחמים היא גבוהה ביותר, רמת האירוח במחנות פרטיים טובים לא נופלת ממתחמי נופש ו"רזורט" מפוארים בעולם. יש הקפדה על תנאי המגורים, אוכל, רמת הדרכה גבוהה, ופעילויות שלא ניתן למצוא בכל סאמר קמפ רגיל באמריקה, בין אם מדובר בפעילויות כמו סקי מים, שיט ביאכטות, אימוני טניס, כדורסל וגולף או בענפים נוספים בספורט שמועברים ע"י טובי המאמנים בעולם. במחנות כאלה תמצאו שחקניNBA שנותנים שיעורי אימון פרטיים אחד על אחד ומאמני טניס מפורסמים שנותנים שיעורים פרטיים במתקני ספורט מפוארים. כמובן שמדובר גם בתפריטים עשירים, מזנוני בופה בארוחות, ואירוח ברמה גבוהה, כל זה לצד תכניות חינוכיות והדרכה ע"י טובי המדריכים ואנשי צוות בעלי ניסיון רב.


כיצד בוחרים ביניהם?

ההחלטה הראשונה היא תקציבית, מחנות קיץ פרטיים בארה"ב יכולים להגיע לעלות של 10,000$ לקיץ (6-7 שבועות), ומחנות קיץ של הJCC יכולים להסתכם גם בעלות של $5000 לאותה תקופה, זה תלוי במחנה, במיקום ובתכנית. כמובן שתמיד קיימת האופציה לשלוח למחנה קיץ בינלאומי בישראל בעלות של כ $1200 לשבוע למחנה שהוא כולל לינה, ואת מספר השבועות ניתן לבחור בהתאם לתכנית הקיץ שלכם ובהתאם לתקציב (רוב המשתתפים נרשמים למחנה של שבועיים)


התכנית החינוכית

מחנה קיץ הוא כיף וחופש אך חשוב לזכור שגם לפעילות של הילדים במהלך החופש הגדול יכול להיות ערך מוסף חינוכי. חשוב להדגיש כי תכנית חינוכית איננה תכנית לימודים. הילדים צריכים לבלות וליהנות מהשהייה במחנה הקיץ, אך ניתן לשלב בה גם רכישת מיומנויות חברתיות ופעילויות ברמה גבוהה שתעשיר את עולם התוכן של הילדים בתחומי המוסיקה, המחול, התאטרון, האומנות ועוד. חשוב לשים לב שבכל תחום פעילות יש מדריך מקצועי בתחומו שמאפשר לחניכים להתבטא ולהתפתח. זאת ועוד, מומלץ שלכל שכבת גיל תהייה תכנית חינוכית המותאמת לצרכי החניכים בגיל זה.


דעו מה לשאול: אילו פעילויות יש במחנה? מי מעביר אותן? האם יש נושאים חינוכיים או ערכים מסוימים שמושם עליהם דגש?


המתחם

הרבה ממחנות הקיץ בארה"ב נמצאים על אגם, בין מרחבים פתוחים ועצומים של טבע. בכל המחנות הלינה היא בבקתות מעץ, כ8-12 חניכים בכל בקתה, לפעמים עם שירותים ומקלחות משותפים. במחנות טובים יש פסיליטיז מדהימים של מגרשי ספורט, בריכות שחיה, פעילות ימית באגם, מתחמים של גשרי חבלים ואקסטרים ועוד. מחנות הקיץ הבינלאומיים של קימאמה בישראל ממוקמים לאורך הים באזורים הכי יפים בארץ, בכל מחנה גישה אל חוף ים ופעילויות בהתאמה. כל החדרים ממוזגים ובהם שירותים ומקלחות. עם זאת, מדובר במתחמים שונים ויתרונות שונים לכל אחד. במכמורת למשל, המעגן הימי מספק נוף מושלם ובסיס מעולה למגוון הפעילויות הימיות במחנה. אודיטוריום חדש משמש לאירועים גדולים במחנה כולל אירוח המחזמר המסורתי של מסלולי אומנויות הבמה. במחנה קימאמה גלים המתקיים בכפר גלים, החניכים נהנים מבריכה צמודה, חוף ים פרטי, ומדשאות ירוקות אינסופיות. בקימאמה חוף, הממוקם על צוק המשקיף אל חופי הים התיכון, ניתן ליהנות מהנוף היפה מכולם, מגרשי ספורט ואתלטיקה חדישים, בריכה צמודה, פינת חי ועוד. כל מחנה ויתרונותיו, וכמו תמיד מדובר בהעדפה אישית.מחנות מקצועיים (נישה)

בשנים האחרונות ישנה מגמה של התמקצעות במחנות קיץ, ומחנות רבים עושים הסבה ממחנה כללי שבו היה מגוון פעילות רחב, לפעילות מקצועית בנושא מסוים. יש הרבה סיבות לכך, חלקן כלכליות, וחלקן קשורות בהיצע וביקוש, אך מה שמצמיח את השוק הזה אלו החרדות של ההורים שמאד חשוב להם להבטיח את עתידו של הילד בהמשך החיים (קולג', שוק העבודה וכו). בארה"ב זו מגמה ברורה, אך גם בסדרת מחקרים איכותניים שאנחנו קיימנו בקימאמה בישראל, גילינו שבצורה מובהקת, הורים מעדיפים שהילד שלהם יצא עם "תעודה" ו"ידע" בתחום פעילות מסוים במחנה הקיץ, הרבה יותר מאשר יעבור פעילויות שנתפסות בעיניהם כחווייתיות.

היום באמצעות האינטרנט, פשוט "מגגלים" (google) מילה מסוימת ומיד מוצאים מחנה יום ומחנה לילה, ועשרות תכניות סביב התחום. זה מאפשר להגיע יותר בקלות לקהל בעל זיקה. כך קמים להם מחנות נישה בתחומים ספורט, אומנויות במה, טכנולוגיה, חלל, אגרונומיה, מחנות לילדים עם מוגבלויות ועוד.

בארה"ב מקובל לפנות ל"יועצי מחנות קיץ", לרוב מדובר באמהות שעוסקות באיתור ומיפוי מחנות קיץ, ובשיחה קצרה עם ההורים ולאחר מילוי שאלון אודות הילד, תינתן המלצה למחנה המתאים עבורכם וכמובן עזרה וליווי בכל תהליך ההרשמה. כבר אמרתי - אמריקה!


מהם היתרונות של מחנה קיץ?

מחנה קיץ הינו הבילוי האולטימטיבי עבור ילדים ובני נוער. רק במחנה הם יכולים לבלות 24 שעות יחד עם האנשים המועדפים עליהם (בני נוער אחרים), לעשות את הדברים שהם הכי אוהבים (ספורט, מוסיקה, בילויים), לגלות דברים חדשים על עצמם (עצמאות, שחרור, מנהיגות), לתרגל קשרים חברתיים (להכיר אנשים ממקומות אחרים), ובעיקר להיות במקום בטוח אך מרוחק מההורים כדי שיהיה למי להתגעגע. בקימאמה מבטיחים לבני נוער קיץ בלתי נשכח. קיץ שהוא לא רק בילוי במחנה, הוא חוויה לכל החיים. הילדים נהנים מפעילות חברתית וחינוכית ענפה ביחד עם התמקצעות במסלול האהוב עליהם ומנוהל ע"י מוסדות מקצועיים מוכרים.


מחנה קיץ בישראל או בארה"ב?

אם חשוב לך שהילד שלך ישפר את העברית שלו, יפגוש ויכיר חברים מכל העולם, יחווה את ישראל האמיתית דרך החברים, האוכל, מזג האויר, השירים, הריקודים, התרבות, אזי התשובה פשוטה היא - מחנה קיץ בישראל. בעוד שברוב מחנות הקיץ היהודיים בארה"ב תמצאו שליחים ומדריכים מישראל שיביאו איתם את ישראל "בתרמיל על הגב" ויעבירו פעילויות על הארץ, במחנה קיץ בישראל הילדים שלכם יחוו את הדבר האמיתי, ויחזקו את הקשר לישראל בצורה משמעותית.


למה קימאמה?

אנחנו הוותיקים והמנוסים ביותר בארץ, התכניות החינוכיות והחווייתיות שלנו מושתתות על ערכים ועל העצמת החניך ועל אישיותו, אלינו מגיעים בני נוער מכל רחבי העולם ואצלנו מתקיים מפגש בינלאומי ססגוני ואמיתי. קימאמה כי המדריכים והמרכזים שלנו הם הכי טובים שיש, והפעילות הימית שלנו הופכת את המחנה למיוחד במינו וכי אין עוד כאלו דברים בנמצא. החניכים והמדריכים שלנו כמהים לחזור שוב ושוב למחנה וכי כל השנה הם רק מחכים בקוצר רוח שיגיע כבר הקיץ הבא. בקימאמה נוצרת שמחה אמיתית ואצלנו מתפתחות חברויות אמת לכל החיים. 


המלצות

בסיכומו של דבר, הילדים יודעים הכי טוב מה טוב להם והיכן הם נהנו. מחנה קיץ טוב הוא זה שחניכים נהנים בו. מחנה מצוין הוא זה שחניכיו חוזרים אליו שנה אחרי שנה ומביאים איתם חברים נוספים. כדאי לבקר באתר האינטרנט של המחנה, להתעניין, לקרוא חוויות אישיות ולשמוע מה אומרים עליו חניכים לשעבר. מומלץ גם לגלוש לדף הפייסבוק של המחנה ולהתרשם באופן בלתי אמצעי ממה שכותבים בו חניכים לשעבר.


דעו מה לשאול: אל תתביישו. בקשו המלצות על המחנה. צלצלו להורים נוספים וחברים ושמעו מהם את דעתם.


על הכותב:

אבישי נכון, מנכ"ל קימאמה

יזם ואיש חינוך. משמש בשני העשורים האחרונים כמוביל תהליכים חברתיים שונים בתפקידי ניהול, הדרכה, ייעוץ ארגון והפקה של פרויקטים חינוכיים ייחודים בארץ ובעולם. נכון, בעל תואר שני בניהול ארגוני, ותואר ראשון במנהל ומדיניות בחינוך וכן תואר בניצוח וקומפוזיציה מאוניברסיטת תל אביב. בימים אלה מכהן כמנכ"ל ובעלים של קאמפ קימאמה – מיזמי חינוך ומחנות קיץ בינלאומיים לנוער יהודי מרחבי העולם. מחלק את זמנו בין תל אביב לניו יורק.

Ido  Leff
Avishay Nachon
Hanan Laschover
Ran Harnevo
4Saved
הגיבו
15
Shai Kleiman
Shai Kleiman
מעניין!
Like
 Reply