Homeis
By אב  ·  July 13, 2018

ספרות דתל"שים חרדל"שים

ספרות בנוגע לדתל"שים וחרדל"שים.
...Read All
Dashed border
2 Saved
Dashed border
Share
Add an Item
אהלן חברים, רשימה זו פורסמה בקהילת הומיז ישראלים בניו יורק.

הורידו והצטרפו לקהילה

Add your favorites to the list
Some examples are restaurants, malls, music etc...

עושה כרצונו - אסתי וינשטיין

By אב
Dashed border
אסתי וינשטיין נמצאה ללא רוח חיים ליד חוף הקשתות באשדוד, לאחר שישה ימים של חיפושים. היא שמה קץ לחייה, שהיו סוערים ומלאי מכאוב, ושלאחר מותה נחשפה אליהם מדינת ישראל כולה.  בת למשפחה מכובדת של חסידי גור, שעזבה את העולם החרדי ונותקה מרוב ילדיה. אישה שרוב חייה נאלצה לשתוק ולעשות כרצונם של אחרים — עד שלא יכלה יותר. כאשר החליטה למות, היא החליטה גם לשבור את שתיקתה. לדבר. בעצם, לצעוק. לבתה האחת מתוך שבע, זו ששמרה אתה על קשר ושהייתה האדם הקרוב אליה בעולם, השאירה את הספר שכתבה.  עושה כרצונו הוא סיפור קורע לב על דסי, וסיפור על בעלה יעקב, וסיפור על עולם חסידי אפוף סודות. זה סיפור על רגעים משפחתיים אפלים, על ניסיונות שחרור נואשים, על בחירה ועל בריחה, על ייאוש ועל נקמה.  עושה כרצונו הוא סיפור על אהבה ועל שיברון לב, שתקראו מבעד לדמעות. ״תעשו הכול!! שאנשים ישמעו על הספר ויקראו אותו!״ כתבה אסתי וינשטיין במכתב הפרידה שלה. הנה הוא לפניכם.
...Read All
1 Voter
Comment
Save
0Comments

כיוונה של הרוח - שרית רצון

By אב
Dashed border
גיבורת הספר מילי, שגדלה במשפחה שהתחזקה, התחרדה ועברה להתגורר בעיר בני ברק, עוברת משבר בעקבות השינוי בחייה שהפכו מחיים רגילים, לחיי עולם סגור ונוקשה של דת של חוקים ופטריארכאליות. מילי מרימה ראש, דורשת שינוי ואינה משלימה עם חייה החרדיים, במסלולם הידוע מראש. בלילה שלפני נישואיה בשידוך, כפי שנהוג בעולמה החרדי, מילי עושה מעשה קיצוני אשר מצריך אומץ ונחישות, שהן תכונות המדוכאות אצל נשים בעולם החרדי. המעשה עומד לזעזע את חייהם של משפחתה, הנאלצים להתמודד עם מציאות מטלטלת המעמידה אותם מול שאלות ודרמות חברתיות סבוכות, החושפות את מורכבות החיים, מתוך החוויות האישיות שמתרחשות. נקודת מפנה ברומן חלה, לאחר שהוריה מאמצים לחיקם בחורה חרדית יתומה, בעלת מום מולד, ומחפשים עבורה שידוך. האירועים מתפתחים בצורה דרמטית ונדמה שיד אלוהים מסובבת את כיוון הרוח בצחוק הגורל.
...Read All
1 Voter
Comment
Save
0Comments

פלדמן דבורה, המורדת,

By אב
Dashed border
דבורה פלדמן נולדה בקהילה האולטרא-חרדית של חסידות סאטמר לאם שנטשה אותה בהיותה פעוטה ולאב רפה שכל. סבה וסבתה גידלו אותה לפי כל הכללים החמורים, ובעיקר: לא שואלים שאלות ולא קוראים ספרים חילוניים. אבל הילדה הסקרנית קראה ספרים בסתר והעזה לחלום על חיים אחרים.    המתח העולה בין תשוקותיה של דבורה לבין חובותיה כבת סאטמר נאמנה התפוצץ כאשר בגיל 17 היא התחתנה עם גבר צעיר שפגשה למשך 30 דקות בלבד לפני הנישואין, והתקשתה לאפשר את היחסים המיניים המלאים כנהוג לאחר החופה. קרובי משפחתה משני הצדדים האשימו וביישו אותה בפומבי, והיא מצאה את עצמה לכודה בנישואין כושלים מינית ורגשית.    אך רוחה לא נפלה. בהחבא נרשמה ללימודי ספרות באקדמיה, וכאשר בגיל 19 נולד לה ילד היא הבינה שלא רק עתידה שלה מונח על כף המאזניים, אלא גם העתיד של בנה, ולמרות כל המכשולים היא התגרשה מבעלה, עזבה את הקהילה, והיום חיה בניו יורק עם בנה ולומדת עוד ועוד על הספרים שעליהם תמיד חלמה.    בספר המורדת מגוללת דבורה פלדמן  בת ה־25 את סיפורה האישי בגילוי לב מלא רגש, ולא חוסכת פרטים ותיאורים, כולל מעורבות בני משפחתה בחייה מאז ילדותה, חוויית המקווה המרתיעה, וקשיי הקשר המיני עם בעלה. סיפורה המרתק מעלה דמות של אישה צעירה אמיצה וחכמה ומאפשר הצצה נדירה לחיי הקהילה החרדית הסגורה.
...Read All
1 Voter
Comment
Save
0Comments

דוקינס ריצ'רד - יש אלוהים

By אב
Dashed border
"אני יודע שאתם לא מאמינים באיש עם זָקָן ארוך שיושב על ענן, אז בואו לא נבזבז עליו הרבה זמן. אני לא תוקף גירסה מסוימת של אלוהים או של אלים. אני תוקף את אלוהים, את כל האלים, כל דבר על-טבעי וכל הדברים העל-טבעיים באשר הם, בכל מקום ובכל עת שהומצאו או יומצאו בעתיד." ספר חשוב מאוד, במיוחד בימינו אלו... מרהיב, צלול וחכם, באמת ספר מפואר. איאן מקיואן הספר הזה כתוב כל-כך טוב, צריך לתת גם לילדים לקרוא אותו. הוא צריך להיות בכל ספריית בית-ספר. פיליפ פּוּלמן אם אתם חושבים שמדע הוא פשוט עוד דת, שלהיות דתי פירושו להיות בעל ערכים נעלים יותר, או שמדענים הם דוֹגמטים בדיוק כמו מאמינים – אז תקראו את הספר הזה ותראו אם אתם יכולים לענות לטיעונים של דוקינס. סטיבן פינקר מאתאיסט ועד נזיר, כל אחד צריך לקרוא את יש אלוהים?. אם הרציונליות חסרת הרחמים שלו לא מוציאה אתכם מדעתכם, אתם כנראה לא חיים. ג´וליאן ברנס דוקינס יענג כל קורא אינטלגנטי וסקרן, שלא צריך שהעולם סביבו יהיה עטוף באריזת-מתנה מתקתקה שנוצרה בידי ישות-על מסתורית. Herald Tribune יש אלוהים? הוא ספר מרתק, כתוב בשפה נהדרת. הספר לא רק מהנה אלא גם מעורר אותנו באמת לחשוב על הנושא העצום הזה. Financial Times כל-כך מרענן, אחרי שאמרו לנו כל החיים שלהיות מאמין זה הדבר הנעלה, פתאום לקרוא דברי אמת מהדהדים וברורים! כאילו עלינו על פני המים והתחלנו לנשום... מאט רידלי צריך לקרוא את הספר הזה כמה פעמים, לא רק בגלל המדע שבו, אלא פשוט כי הוא יצירה ספרותית נהדרת. סטיבן ווינברג, חתן פרס נובל בפיסיקה מתקפה מפוארת על הגל העכור של אמונה טפלה אשר שוב שוטף את העולם, מאת מדען גדול אשר תמיד ידע לההסביר את סודות החיים בעזרת תבונה ושכל ישר. Independent הוא מבריק, ברור, חסר רחמים ולא מנומס! San Francisco Chronicle
...Read All
1 Voter
Comment
Save
0Comments

דאום חנוך - אלוהים לא מרשה

By אב
Dashed border
ספר זה נקרא בנשימה עצורה, וקשה לי להאמין שתישאר עין אחת יבשה לנוכח וידוי חושפני שובה לב ושובר לב הנפרש בין דפי ספר זה. זו זעקה גדולה של ילד-נער-גבר דתי-לאומי, מיוסר, כואב ומסוכסך עם עצמו ועם העולם הרוחני והגשמי בו הוא פועל - והכול בגלל אימת "האלוהים לא מרשה". בסוף הקריאה בא לך להרים טלפון לדאום להציע לו חיבוק ארוך -ולשלוח לו זר פרחים ענק על ההעזה שלו. עם זה - הטיעונים והכתיבה אינם חפים מפגמים
...Read All
1 Voter
Comment
Save
0Comments

ויברא האדם את האלוהים בצלמו

By אב
Dashed border
למד כיצד להתמודד עם מטיפים דתיים, ואיך להתעמת עם שאלות קשות - בספר "קל", ללא מילים קשות ושפה מעייפת: הספר "ויברא האדם את אלוהים בצלמו" כולל מגוון פרקים קצרים, שכל אחד מהם מטפל בדת מנקודת מבט אחרת: דת ומדע, דת ומזון, דת וסקס, דת ולוגיקה, דת וכשפים, דת וגזענות, דת והמוח שלנו.  עם הרבה הומור וביקורת, הספר עוסק בנושאים רציניים ביותר (אלוהים, אמונה ומציאות, חינוך ומוסר) בשפה פשוטה "ובגובה העיניים". הוא מכיל ציטוטים ממיגוון רחב של מקורות, מתייחס מעט יותר ליהדות הדתית, אך מכיל גם איזכורים רבים בנושאי נצרות, איסלם ועוד דתות.  הספר מקדם את ערכי ההומניזם, הספקנות והחשיבה החופשית.
...Read All
1 Voter
Comment
Save
0Comments

קיצור תולדות יהוה

By אב
Dashed border
ספרו פורץ הדרך והמרתק של יגאל בן-נון מציע קריאה חדשנית בטקסט המקראי; הוא מנתח אותו בגישה ביקורתית על סמך הישגי המחקר ההיסטוריוגרפי, האפיגרפי והארכיאולוגי. במרכזו הוא מציב את שלטון יאשיהו ואת הסופר שפן בן אצליהו ובני חוגו כנקודת מפתח לפיענוח הפולחן הישראלי והיהודאי. בין חידושי הספר אפשר לציין את המסקנות הבאות בתחום הפולחני וההיסטוריוגרפי: בכל הספרייה המקראית אין כמעט זכר לאמונה באל אחד, אוניברסלי, מופשט אשר שולל את עצם קיומם של אלים אחרים; במהלך כל תקופת המלוכה עד התקופה הפרסית ישראלים ויהודאים עבדו אלים רבים; בבית המקדש בירושלים הוצבו פסלי יהוה, אשרה ואלים נוספים והעם השתחווה להם; יהוה הוא אל חדש שמוצאו מצפון ערב והגיע לכאן לא לפני ימי יהושפט ובית עומרי; ליהוה הייתה בת זוג, אשרה; שפן בן אצליהו יזם רפורמה תאולוגית-פוליטית וחיבר את עקרונותיה בספר דברים; הרפורמה הפולחנית מימי יאשיהו נכשלה אבל השפיעה על הולדת היהדות; האמונה באל עליון בורא שמים וארץ התפתחה בהשפעת התרבות הפרסית; בתקופת המלוכה ועד התקופה הפרסית לא התקיימה ברית מילה ולא היו איסורי אכילה; הדת היהודית נולדה רק לאחר הפסקת הקורבנות בתקופה הרומאית, במקביל לתפוצת הנצרות. ביחס למחקר ההיסטוריוגרפי טוען יגאל בן-נון שהישראלים הם כנענים אוטוכטונים, הם אינם עבדים שברחו ממצרים; לישראלים קשרי דם הדוקים עם ארמים, חיתים, אדומים, מדיינים, מואבים ועמונים; המונח עברים במקרא הוא שם גנאי בפי מצרים ופלישתים; דוד ושלמה מעולם לא שלטו על ממלכת ישראל; סיפורי דוד ושלמה הם נובלות היסטוריות שמטרתן לבנות עבר מפואר ליהודה; שושלת בית דוד לא הייתה נצחית; מסורות מנוגדות מרכיבות את ספרי המקרא ומתחרות ביניהן; תאוריית ארבע התעודות הגיעה למבוי סתום ויש לזנוח אותה.   יגאל בן-נון הוא בעל שני תארי דוקטור בהצטיינות בתחום ההיסטוריוגרפיה של הטקסטים המקראיים ובהיסטוריה מודרנית; לימד באוניברסיטת פריז.
...Read All
1 Voter
Comment
Save
2Comments