Homeis
חיפושים פופולריים
משפחה וילדים
אוכל ושתיה
משפטי
שירותים חיוניים
בריאות
לייף סטייל
טיולים
כספים
מדריך לסטודנטים בניו יורק והסביבה

מדריך לסטודנטים בניו יורק והסביבה

אחד מתוך שלושה סטודנטים שלומדים במערך האוניברסיטאות והקולג'ים בניו יורק (CUNY) לא נולד בארצות הברית, ויש הרבה מאוד אינפורמציה שצריך לדעת כדי לא לעשות טעויות שיפריעו לכם בלימודים, בעבודה ובחיים שאחרי התואר. 

אספנו לכם את עשרת הדברים הכי חשובים שאתם צריכים לדעת.


מנהלות: הקולג'ים והאוניברסיטאות בעיר מפעילים מערך אדמינסטרטיבי מקיף ומועיל במיוחד לסטודנטים זרים. אתם זכאים לליווי צמוד מטעם המשרדים השונים במוסד הלימוד שלכם, הכולל ייעוץ והכוונה לגבי מסלול הלימודים שבחרתם, תמיכה ולימוד אנגלית, שירותי בריאות בסיסיים, מערך בייביסיטר במקומות מסוימים ועוד. אחרי ההרשמה ללימודים, ציינו שאתם מגיעים מארץ אחרת ויפנו אתכם לכל העזרה הרלוונטית עבורכם. 


ויזות סטודנטים: ישנם שני סוגים נפוצים של ויזות לסטודנטים, ויזה F-1 וויזה J-1. מדובר פה בטפסולוגיה די מורכבת, אם כי אפשרית לחלוטין אז אל ייאוש! הדבר שהכי חשוב לדעת זה שתנאי הכרחי להגשת הבקשה לויזת סטודנטים הוא מילוי והגשת הטפסים שתקבלו מהאוניברסיטה אחרי שהתקבלת, טפסים שמעידים שאתם עומדים בקריטריונים חשובים כמו מצב כלכלי יציב, שליטה בשפה האנגלית וכדומה. חשוב לדעת שהאוניברסיטה לא ערבה לכך שהבקשה לויזה תאושר. 

בדרך כלל, אי אפשר להפיק את הויזה מוקדם יותר משלושה חודשים לפני תחילת הלימודים, ולרוב אפשר להכנס לארה"ב על הויזה הזו רק חודש לפני תחילת הלימודים, כמובן שכדאי לוודא את כל זה במעמד קבלת הויזה. ברגע שנכנסתם לארה"ב, אתם מחויבים לדווח לאוניברסיטה שהגעתם תוך 10 ימים. עשו זאת, חוסר דיווח יכול להסתיים בשלילת הוויזה שלכם.

שימו לב - ויזות סטודנטים מונפקות עבור לימודים מלאים בלבד, אבל גם אם תרצו להגיע לעיר לקורס שאורך חודש, תצטרכו להוציאן, אין אפשרות ללמוד אפילו קורס קצר על ויזת תיירים.


טפסים נוספים והתנהלות תחת ויזת הסטודנט: התקבלתם לאוניברסיטה, קיבלתם את הוויזה והגעתם לעיר. מזל טוב! ישנם כמה חוקים בסיסיים שאתם חייבים להתנהל לפיהם, כדי לא להסתכן בשלילת הוויזה או גירוש מארצות הברית. 

אתם חייבים להישאר סטודנטים פול טיים, וללמוד מספר מסוים של שיעורי קרדיט בשנה אקדמית. המספר הנדרש מכם משתנה לפי מסלול הלימודים, בדקו מול היועץ האקדמי שלכם כמה קרדיטים אתם חייבים לקחת בשנה. 

הדרכון ומסמכי ה - I-20/ DS-2019 שלכם (אלו המסמכים שהאוניברסיטה מעבירה לכם אחרי שהתקבלתם, כתנאי לקבלת הוויזה) חייבים להיות בתוקף כל הזמן שאתם לומדים ומתגוררים בארצות הברית. לחלק מוויזות הסטודנט יש הגבלה מבחינת זמני יציאה וחזרה לארה"ב, בדקו היטב את הנושא אם אתם מתכננים לקפוץ לביקור מולדת (או סתם לחופשה במקסיקו). חלק מהוויזות גם דורשות חתימה של היועץ האקדמאי שלכם לפני יציאה וחזרה מהמדינה, שימו לב גם לזה.

דווחו על שינויים ליועץ האקדמאי - כל שינוי בשם שלכם, כתובת, מקורות הכנסה, מסלול לימודים, אזרחות או עזיבה של הקולג' חייב להיות מדווח, או שעלול לעלות לכם בוויזה. איבוד של הדרכון או מסמכי הוויזה שלכם חייב להיות מדווח גם למשטרה. 

אל תעבדו אם אין לכם אישור עבודה חוקי. עבודה ללא אישורים סופה בגירוש מיידי מארצות הברית.

בזמן שהותכם במדינה, אתם מחויבים לשלם מיסים. התייעצו עם היועץ האקדמאי שלכם לגבי איך וכמה.


אופציות עבודה חוקיות כסטודנטים: כסטודנטים, אתם מוגבלים לעבודה רק בתנאי שהוויזה שלכם מאפשרת את זה, ובצמוד למגבלות. בדקו היטב מה התנאים שמאפשרים לכם עבודה, אם בכלל. 

עבודה בקמפוס: מרבית הוויזות הניתנות לסטודנטים מאפשרות עבודה במסגרת מתחם הלימודים שלכם, בהיקף של עד 20 שעות שבועיות במהלך שנה"ל ועד 40 שעות שבועיות בחופשות הסמסטר. מטרת העבודה היא בעיקר לחזק את הקשרים שלכם בתוך הקהילה והמקום החדש שאתם נמצאים בו, ופחות למטרות הכנסה משמעותית. 

אם אתם לומדים במסלול שיצריך מכם תוכנית התלמדות או התמחות במקביל או אחרי הלימודים, הדבר צריך להיות מצוין בוויזה שלכם, ובמקביל תצטרכו אישורים שונים מהמרצים שלכם. בדקו עם יועץ הלימודים שלכם מראש, כדאי שתוכלו להיערך בהתאם. 

עבודה מחוץ לקמפוס, בזמן הלימודים, שאינה קשורה לתחום לימודיכם, אפשרית רק במקרים חריגים ולאחר שהוכחתם שנקלעתם למצוקה כלכלית, ולרוב ניתנת (אם בכלל) רק בשנת הלימודים הראשונה. הדבר דורש אישור מיוחד מרשות ההגירה, התייעצו עם היועץ האקדמי שלכם כדי להבין במה זה כרוך והאם זה אפשרי מבחינתכם. 

תוכנית OPT: תוכנית המאפשרת לסטודנטים ממדינות זרות לעבוד במשך שנה אחת, במשרה מלאה, בתחום שלמדו. ההתקבלות לתוכנית הזו תלויה בסוג הוויזה וכן בסוג הלימודים שלכם, מומלץ לבדוק את האופציות להצטרף לתוכנית בשלב הקבלה הראשוני לאוניברסיטה. 

Social Security Number: ברגע שאתם שוהים בארה”ב תחת וויזת סטודנטים, אתם צריכים להוציא מספר בסושיאל סקיוריטי, למטרות עבודה (בהתאם לחוקים) ותשלום מיסים. כדאי לטפל בזה כמה שיותר מהר עם הגעתם לארה”ב, תזדקקו למסמכים הרשמיים, מכתב מהאוניברסיטה והדרכון שלכם. 

מיסים: אתם מחויבים לדווח לרשות המיסים האמריקאית בכל מקרה - אם אתם עובדים או לא, מקבלים משרה או לא וכן הלאה. היועץ האקדמאי שלכם יוכל להנחות אתכם לגבי איזה טפסים למלא ומתי.


מה עוד אתם צריכים לדעת? הרבה, אבל אנחנו פה בשבילכם ;)

בדקו במדריכים בהומיז - המדריך השלם למיסים, איך לפתוח חשבון בנק, מדריך לתוכניות ביטוח נפוצות, תעודת זהות ניו יורקית, בקיצור - כל האינפורמציה שתצטרכו.

בהצלחה!


נ.ב. אולי תעניינו גם ב...

סטודנטים זרים: כך תשיגו אישור עבודה תוך כדי לימודים (CPT)

סטודנטים? הנחות ומבצעים שאולי לא ידעתם עליהם

חופשת סמסטר משתלמת: הנחות סטודנט בישראל

H
27 שמרו
3 תגובות
Lital· Jan 29, 23:14
לא כל סטודנט יכול להוציא סושיאל ואם הוא לא עובד הוא לא צריך לשלם מיסים כל מקרה לגופו
Like
 Reply
1 Like
Hodaya· Jan 29, 23:24

Lital יאפ

Like
 Reply
1 Like
Karin· Jan 31, 19:39

Ariel 👆🏼

Like
 Reply
1 Like