Homeis
חיפושים פופולריים
משפחה וילדים
אוכל ושתיה
משפטי
שירותים חיוניים
בריאות
לייף סטייל
טיולים
כספים
מדריך - איזה רשיון שייט אני צריך?

מדריך - איזה רשיון שייט אני צריך?

נושא רשיונות השייט הוא מורכב - אבל ננסה לעשות לכם סדר בעניין ככל הניתן. ננסה לעשות זאת בצורה של מענה לשאלות שאנחנו נתקלים בהן לעיתים קרובות. 

הבהרת אחריות כללית: המדריך מוגש כשירות מידע בסיסי למתעניינים בשייט בארה״ב ונכתב מתוך נסיון אישי של הכותבת. אין למאמר הבא תוקף משפטי או ביטוחי, ועל מפעיל כלי שייט לבצע את המחקר הבסיסי הנחוץ באופן עצמאי על מנת להבין לעומק השלכות משפטיות וביטוחיות העלולות לעלות מהפעלת כלי שייט לצרכי הנאה.


הקדמה:

לכל מדינה בעולם יש חקיקה שונה בנושא השייט, ולכן רשיון שהונפק לכם במדינה אחת לאו דווקא יהיה תקף במדינה אחרת. 

בדומה לרשיון להפעלת מטוס - בכל העולם ישנה הפרדה ברורה בין רשיון לצרכי הנאה לבין רשיון לצורך מסחרי - המאפשר למחזיק בו אפשרות להפעיל כלי שייט בשכר, ללמד שייט בשכר וכו׳. גם הרשיון המסחרי יהיה מוגבל בגודל כלי השייט בהתחשב בנסיונו של נושא הרשיון. 

רשיון השייט הבסיסי ברוב מדינות העולם יהיה לכלי שייט קטנים עד לגודל מקסימלי - אורך ו/או משקל.
  1. יש לי רשיון שייט ישראלי - האם אני יכול להפליג איתו בארה״ב?

התשובה היא כן. בכלל - באופן מפתיע - החוק האמריקאי אינו דורש הסמכה בסיסית להפעלת כלי שייט למטרות הנאה עד לאורך של 50 פיט (שזה די גדול...). הדבר היחיד שכן נדרש מבחינה רגולטורית ותקף בכל 50 המדינות - הוא הצורך בהחזקת Safe Boating Certification. ניתן ללמוד ולעשות את הבחינה ללא תשלום בלינק הבא: https://www.boatus.org/newyork/

שימו לב:  • ברוב המדינות - כל מי שנולד אחרי ה-1.1.1995 חייב להחזיק ברשיון הנ״ל.
  • עם זאת - מספר מחוזות (לדוגמה Suffolk County NY) מחייבים את כל העוסקים בשייט לצרכי הנאה להחזיק ברשיון הנ״ל
  • במידה ועדיין אין לכם רשיון כזה, וגם אם אתם דרים בניו ג׳רזי - אנחנו ממליצים לעשות את הרשיון של ניו יורק - מאחר והוא מאושר על ידי NASBLA - National Association of State Boating Law Administrators . הרשיון של מדינת ניו ג׳רזי תופס אבל לא בהכרח יתפוס במידה ותרצו לשדרג לרשיון בינלאומי (ראו בהמשך) מה שיצריך מכם לעבור שוב את הקורס והבחינה.
  • לאחר שתעברו את הבחינה אונליין תוכלו להדפיס את הרשיון במדפסת הבייתית. לחילופין - אם אתם מעוניינים בכרטיס פלסטיק - תוכלו להזמין אותו בעלות של 10$ באמצעות הדואר. וודאו להחזיק במסמך זה בעת שיוטיכם. במידה ורשויות החוק יעצרו אתכם - תדרשו להציג את הרשיון המינימלי הזה.
  • ניתן להוציא את הרשיון הנ״ל החל מגיל 14.
  • הרשיון הנ״ל נדרש להפעלת גל כלי שייט ממונע - לרבות אופנוע ים. 
2. יש לי רשיון ישראלי - האם אני יכול לקנות סירה ולהשיט אותה בארה״ב?

כן. כפי שהוזכר למעלה - תוכלו להפעיל סירה בגודל של עד 50 פיט. 
3. יש לי רשיון ישראלי - האם אני יכול לשכור סירה בארה״ב (צ׳רטר)?

כן. חברת ההשכרה תרצה לקבל העתק של רשיונות השייט שאתם מחזיקים מכל מדינה שהיא וכן רזומה של נסיון השייט שלכם. בהרבה מן המקרים תדרשו לעבור הסמכה על כלי השייט אותו אתם עומדים לשכור על מנת שבעל כלי השייט יוכל לוודא שאתם שולטים בניווט הסירה בבטיחות. דרישות הללו הן בעיקר מטעם חברת הביטוח של חברת ההשכרה. 

4. אין לי רשיון שייט כלל - איזה רשיון כדאי לי לעשות? 

ראשית - ראו מעלה בסעיף 1 את הפרטים לגבי Safe Boating Certification הנדרש מכל מפעילי כלי השייט בארה״ב. כמו כן - מאחר ואתם מן הסתם לא רוצים לקנות סירה ולהתחיל להתאמן עליה יהיה מה שיהיה - אנחנו ממליצים בחום לקחת קורס שייט. באזור הטריי סטייט ניתן למצוא בתי ספר לשייט רבים וכן מדריכים מוסמכים שתוכלו לשכור באופן פרטי. רוב הקורסים המוצעים על ידי בתי הספר הם נבנים - כלומר - חייבים לעבור הסמכה בסיסית לפני שאפשר להמשיך לרמה הבאה, שכן הקורס הבא יוצא מתוך נקודת הנחה שהתלמיד/ה כבר מכיר/ה את המונחים, התמרונים ויש לו/לה נסיון בסיסי. Sailors NYC מציעים הסמכות שייט מפרשיות בשיטת NauticEd http://www.nauticed.org/?school=sailors-nyc - שזאת שיטת ההסמכה היחידה שמאפשרת לימוד תיאוריה אונליין ושיעורים מעשיים. מעבר לכלים הטכנולוגיים המצויינים אותם מציעה NauticEd - אתם יכולים להיות בטוחים שהשיעורים המעשיים אינם רק מספקים חותמת גומי על ידע בסיסי - אלא נותנים לכם כלים מעשיים להתמודדות עם מצבים שונים. המדריכים המנוסים שלנו לא רק ילמדו אתכם - אלא גם יוודאו שאתם יודעים מה אתם עושים ויכולים לנהל את הסירה גם בלעדיהם.


לעניין זה חשוב להבהיר כי רשיונות שייט אמריקאיים - גם אלה שמוגדרים כבינלאומיים שיאפשרו לכם לשוט בכל העולם - לא יאפשרו לכם להשיט סירה תחת דגל ישראלי בישראל. רק אם תשיטו סירה בבעלותכם תחת דגל זר - תוכלו לשוט בארץ ללא רשיון ישראלי. קחו בחשבון שבכל מקרה - על מנת להשיט כלי שייט בישראל - תצטרכו לעשות רשיון שייט ישראלי.


לפרטים נוספים על הקורסים המתבצעים בSailors NYC ועל רשיונות שברצונכם להשיג - הנכם מוזמנים לפנות לניצן לוי nitzan@sailorsnyc.com


בנוסף - אתם מוזמנים לעקוב אחרינו ולבדוק את המדריך הבא שיפורסם כאן בימים הקרובים: ״אז איפה מתחילים?״

2 שמרו