Homeis
חיפושים פופולריים
משפחה וילדים
אוכל ושתיה
משפטי
שירותים חיוניים
בריאות
לייף סטייל
טיולים
כספים
כל מה שאתם צריכים לדעת (ואתם צריכים לדעת) על Lyme Disease

כל מה שאתם צריכים לדעת (ואתם צריכים לדעת) על Lyme Disease

*** המדריך הזה נכתב מחוויה אישית ואני ממליץ לכם לקרוא אותו בשלמותו. הלוואי ומישהו היה כותב אותו עבורי לפני כמה שנים ***

אני מניח שרבים ממכם לא שמעו מעולם Lyme Disease, או שמעו עליה פה ושם בלי לתת לה יותר מדי משקל. המחלה פשוט לא קיימת בישראל, אנחנו יודעים עליה מעט מדי, אבל Lyme היא מחלה לא קלה ונפוצה מאוד בחוף המזרחי של ארה״ב, בעיקר באזורי הטיולים מסביב לעיר - ביערות, בטבע, בחופים, כמעט בכל מקום שאנחנו יוצאים אליו כדי להתאוורר. חשוב לדעת עליה בעיקר כי אם מזהים אותה מוקדם, אפשר להרוג אותה בקלות יחסית. גילוי מאוחר, לעומת זאת, יכול לגרום לסיבוכים משמעותיים. מה שמתחיל בעקיצה של קרציה, יכול להסתיים בחודשים אם לא שנים של מאבק במחלה לא נעימה בלשון המעטה. יש הרבה מה לעשות כדי למנוע עקיצות, או לזהות אותן בזמן עם מספיק ידע ועירנות. לפעמים זיהוי מוקדם עושה את כל ההבדל. אז יאללה, לפרטים:

תכירו, Lyme: מחלה חדשה יחסית בעולם המערבי שנגרמת מחדירה לגוף של קרציות מזעריות ממש, שחסינות לאנטיביוטיקה ולכן היכולת שלהם לייצר נגיף זיהומי בגוף היא גדולה במיוחד. המחלה זוהתה לראשונה פה בקונטיקט, בעיירה Lyme בשנת 1970. מאז התפוצה שלה עולה באופן משמעותי, בעיקר כאן בחוף המזרחי ובמערב אירופה. מרבית בעלי החיים בטבע נושאים קרציות ופרעושים. חלק מקרציות ופרעושים אלה עלולים להיות פונדקאים לחיידקים ולהעבירם לבני אדם, ביניהם חיידק ה-Lyme. הקרציות אוהבות לחות ולכן ניתן למצוא אותן בעיקר באביב, בקיץ ובתחילת הסתיו בים, מתחת לעלים, בשדה ובצמחייה הנמוכה. הקרציות והפרעושים ניזונים מדמם של בעלי חיים ומדמו של האדם, ומעבירים להם גורמי מחלות שונים בזמן הנשיכה. כאשר הקרציות שנושאות את נגיף הליים נושכות את האדם, הוא ככל הנראה יחלה במחלה (רוב הקרציות אינן נגועות בחיידק ה-Lyme ועל כן מרבית הנשיכות לא יגרמו לזיהום). תסמיני המחלה עלולים להופיע בכל זמן בשל תקופת הדגירה שיכולה להיות ארוכה. הקרציות או החרקים הנגועים בחיידק פעילים בחודשים אפריל עד נובמבר. המחלה מועברת בנשיכה בלבד ולכן איננה מדבקת.

הדבר הכי חשוב כשמדובר ב-Lyme הוא מניעה וזיהוי מוקדם. נתחיל במניעה, שהיא האפקטיבית ביותר. כשאתם יוצאים לטבע, לאפסטייט, לים, רססו אותכם ואת הילדים בחומרים מסוג DEET, מרחיקי קרציות. ניתן לקנות אותם בכל בית מרקחת, והיעילות שלהם גדולה (ילדים מומלץ לרסס פעמיים ביום, במיוחד אם יוצאים ל-hike או אם הם התפלשו בחול לאורך זמן). הורים אמריקאים עושים את זה בדיוק כמו שהם מורחים תרסיס שיזוף על הילדים. זאת חלק מהדיספלינה של יציאה החוצה בעונות החמות בניו יורק והסביבה. יש מודעות גדולה למחלה, כשמכירים אותה. בנוסף, מומלץ לערוך בדיקה גופנית מדוקדקת שלכם ושל הילדים מדי יום כשמטיילים. במידה וזיהיתם אגב את העקיצה בזמן אמת, הדבר הכי פשוט שאתם צריכים לעשות הוא לתפוס את הקרציה, להכניס אותה לשקית ולהביא אותה לרופא המשפחה. כל המרפאות בעיר ערוכות לנושא ויוכלו לבדוק באופן וודאי האם הקרציה נשאית של Lyme או לא.

במידה ולא זיהיתם את העקיצה, חשוב לדעת: ב-50% מהמקרים עקיצה של ליים מוציאה בגוף פריחה/פצע מאוד ברור בצורה שלו: גירוי גדול מאוד במרכז העקיצה (עיגול סימטרי), ועוד מעגל רחב יותר במרחק של כמה סנטימטרים (הנה לינק לתמונות - bit.ly/2ljkyor). במידה ואתם מזהים את העקיצה הקלאסית הזאת, יש להגיע מייד לרופא לקבלת טיפול אנטיביוטי. זיהוי של Lyme בשבועות הראשונים מאפשר טיפול יעיל מאוד של אנטביוטיקה למשך 21 יום. במידה והחיידק דוגר בגוף ומתגלה מאוחר יותר, המלחמה בו יכולה להיות סיזיפית וארוכה.

מה הם התסמינים העיקריים של הופעת המחלה בגוף? זאת רשימה ארוכה מאוד:


כאמור, Lyme היא מחלה קשה. הילדה שלנו אובחנה בה לפני שנתיים, באיחור גדול. ואף שרוב התסמינים למעלה פסחו עליה, החיידק הצליח לשבש את המערכת החיסונית שלה ולגרום לסיבוך אוטו אימוני ונוירולוגי לא פשוט. נלחמנו במחלה ובסיבוך למעלה משנה וחצי, ואנחנו כמעט לגמרי בחוץ! במקרה שלנו הילדה לא פיתחה פריחה, ואין לנו מושג לפני כמה שנים נעקצה. מה שאנחנו כן יודעים להגיד זה שהיינו חסרי מודעות לחלוטין. לא ריססנו, לא בדקנו את הגוף מדי ערב, לא ידענו אפילו על קיום המחלה!

אז הנה כמה לינקים בסיסיים למי שצריך:

סימפטומים: healthline.com/health/lyme-disease-sy…

מאמר מקיף של Mayo Clinic (הטובים בתחום): mayoclinic.org/diseases-conditions/ly…

קצת על Lyme נוירולוגי: ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders…

ואם אתם מסתבכים, חוששים שנדבקתם, או כל דבר אחר, פשוט תפנו אליי ואשמח לעזור, אני מומחה עולמי בשלב זה :-) אם הכל בסדר, רק תהיו עירניים. Lyme גדל משמעותית בתפוצה שלו בשנים האחרונות בשל ההתחממות הגלובלית, וחשוב לאללה להכיר אותו להיערך בהתאם (אתם מוזמנים לשלוח את המדריך הזה לחברים חדשים בעיר). בסוף היום אין סיבה להיכנס לפאניקה, זה אמור להספיק.

מאת רן הרנבבו

57 שמרו
16 תגובות
Idit· Jun 19, 01:55
סופר חשוב! תודה
Like
 Reply
4 Likes
Ran· Jun 19, 15:31
🙏
Like
 Reply
1 Like
ארי Eri · Jun 19, 12:22
תודה רבה והחלמה מלאה !
Like
 Reply
1 Like
Merav· Jun 19, 14:24
תודה! ביקור בפרוספקט פארק גם נחשב? אנחנו שם עם הילד כל יום..
Like
 Reply
Ran· Jun 19, 15:31
מכיוון שבעיר עצמה יש פחות בעלי חיים זה סיכון הרבה הרבה יותר נמוך. חוק אצבע: איפה שיש במבי (deers) יש ליים. פרוספקט נראה לי סבבה.
Like
 Reply
2 Likes
Merav· Jun 19, 14:25
וכמובן מאחלת החלמה מלאה לבתך!
Like
 Reply
1 Like
Ran· Jun 19, 15:32
היא בדרך
Like
 Reply
3 Likes
Inbal· Jun 19, 17:53
Ran תודה רבה על האינפורמציה האם אתה מכיר תרסיסים ספציפיים שכדאי להשתמש בהם ומותאמים לילדים ? התבלבלתי לגמרי מכל התרסיסים . בכל מקרה רפואה שלמה לבת שלך .
Like
 Reply
1 Like
Michal· Jun 19, 18:33
תודה רבה. מצטרפת גם לשאלה מהם התרסיסים היעילים ביותר? כמו כן שמעתי ששמן אתרי של רוז גרניום עשוי להועיל מאוד.
Like
 Reply
T
Tal· Jun 19, 20:39
האם Deet בטוח לילדים? מאיזה גיל?
Like
 Reply
Ran· Jun 20, 14:57
התרסיס, למי ששאל, פשוט נקרא Deet. מרססים אותו על האיזורים החשופים, לא בפנים. הוא בטוח, כן. ניתן להשיג במלא מקומות ובאמזון.
Like
 Reply
1 Like
Mazal· Jul 14, 14:23
המון תודה אתה צודק בהחלט אנחנו מלונגאילנד וזו החרדה מספר אחד שחיים איתה יום יום.
Like
 Reply
1 Like
Shlomi· Aug 01, 20:39
זוכר שראיתי פרק בhouse על זה בפרק הם לא מבינים מה יש לבחור עד שמגלים שהפריחה הסתתרה מתחת לשיער
Like
 Reply
Chaim· Sep 04, 16:25
חבר טוב שלי קיבל את האינפקציה הזאת והיה בבית חולים שבוע עד שמצאו מה שזה. כדאי מאד להיזהר מזה
Like
 Reply
Rachel· Sep 20, 04:05
כל האבוד על ההסבר
Like
 Reply
Yael· Mar 17, 06:24
תודה! ורפואה שלמה ⁦♥️⁩
Like
 Reply