Homeis
חיפושים פופולריים
Coronavirus
אבטלה
עורכי דין
מצרכים
ישראל
טיולים
פסיכולוגים
Events

ישראלים בארצות הברית

הצטרפו לקהילת הישראלים הגדולה בארצות הברית

Nationality flags
איפה את/ה גר עכשיו?
מאיפה את/ה במקור?
כל מה שישראלים בארה״ב צריכים
הכל במקום אחד, ובעברית
עדכוני קורונה כל הזמןהצג עוד

עדכון קורונה בארה״ב, יום ראשון ה-17 במאי


גל החום שפקד בסוף השבוע את ארצות הברית הוציא מיליונים מבתיהם - עכשיו כשכמעט כל המדינות בארה״ב חלו להקל על נהלי הסגר. חופי הים, הפארקים והרחובות התמלאו באנשים, אך על פי דיווחי רשויות האכיפה, מרבית התושבים כן הקפידו על לבישת מסיכות. יוצאים מן הכלל הם בין היתר מפגינים במקומות כמו מישיגן, ויסקונסין ופנסילבניה, שממשיכים למחות נגד נהלי הבידוד.


בניו יורק, אחת ממוקדי המגיפה בארה״ב, מצאו פתרון יצירתי לצפיפות בפארקים: עיגולים לבנים צוירו על המדשאות בדומינו פארק שבברוקלין, כדי לעזור לאנשים לשמור על מרחק בטוח אחד מהשני. רשויות האכיפה עדיין מסתובבות באזורים הצפופים ביותר בעיר ומנסות לוודא שמרבית האנשים לובשים מסיכות פנים.


אז מה בעצם בטוח לעשות? עד כמה ריצה בפארק באמת מסכנת אתכם, והאם אפשר כבר לשבת לבירה עם חברים? ובכן, אין לכך תשובה חד משמעית. החדשות הטובות הן שמרבית המומחים אומרים כי אם כבר לצאת מהבית, הרבה יותר בטוח להיות במקומות פתוחים כמו בפארק, מאשר במשרד או בקניון. כמו עם כל שפעת, אוויר צח וכמה שיותר מרחק בין אנשים מוריד את הסיכון. לצד זאת, מצביעים מומחי בריאות על איזורי סיכון מסוימים שכדאי להימנע מהם: אכילה בחוץ, בריכות ציבוריות וחופי רחצה. יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך שמסיכות פנים הן יעילות ביותר להגנה מפני וירוס הקורונה, אז הקפידו לחבוש אותן.


בעוד שכמה מאירועי הקיץ הפופולריים ביותר בארה״ב כמו פסטיבל קואוצ׳לה בקליפורניה או שייקספיר בפארק בניו יורק בוטלו, מושלים ברחבי ארה״ב פתחו את חופי הים, אתרי ההייקינג ומסלולי הגולף. ישנם פארקים שעדיין נשארו סגורים, כמו אליס איילנד, או הפארק הלאומי ג׳ושוע טרי. אבל אתר הגראנד קניון נפתח ביום שישי, ומחר תיפתח שמורת ילוסטון. חופי הים בלוס אנג׳לס ייפתחו ברביעי, אבל לא תתאפשר שהייה על החול - רק ריצה, שחייה וגלישה. בניו ג׳רזי הודיעו כי חופי הים יפתחו לרחצה השבוע, בדיוק בזמן לממוריאל דיי וויקנד. בניו יורק, הם דווקא יישארו סגורים.


אחרי הנתונים המעודדים שנחשפו אתמול על ירידה במספר החולים בארה״ב, רשויות הבריאות ממשיכות לנטר את המצב לאור החשש שפתיחת המדינות תביא לעלייה חדה במקרים. מזכיר הבריאות האמריקאי אלכס עזר אמר היום כי לא נרשמו עליות משמעותיות עדיין, אבל כי מוקדם מדי לדעת לאן זה הולך. על פי עזר, האתגר הכי משמעותי כרגע הוא זיהוי ואיתור החולים - משהו שארה״ב עדיין לא מצליחה לעשות בהיקף גדול מספיק. על התמונות מרחבי ארה״ב של תושבים ממלאים את הפארקים, המסעדות והברים, אמר עזר כי ״זהו מחיר החופש״.


ארצות הברית נמצאת הרחק מאחורי מרבית המדינות המפותחות מבחינת היקף הבדיקות שלה, ורק כ-3% מהאוכלוסייה נבדקו לווירוס הקורונה. בניסיון לשפר את הנגישות לבדיקות ה-FDA אישר בשבועיים האחרונים כמה בדיקות ביתיות לקורונה, לצד בדיקות נוגדנים. בין היתר אושרה ערכה ביתית שאמורה להיכנס לשוק כבר בשבוע הבא, ותאפשר לאנשים להיבדק ולקבל תוצאות יחסית מדויקות בתוך חמישה ימים. הערכה צפויה לעלות כ-135$.


בעוד הכלכלה האמריקאית נמצאת בשפל, מומחים מנסים להבין כיצד לצלוח את המשבר. ג׳רום פאוול, יו״ר הפד, אמר כי הוא מצפה שהכלכלה תתאושש מההתרסקות, אבל שהתהליך ייקח זמן. בריאיון לתכנית 60 דקות שישודר הערב ב-CBS אמר כי סביר להניח שלפחות עד סוף 2021 נרגיש את המשבר הכלכלי, אבל אף אחד לא יודע באמת איך תיראה השנה הבאה. עוד אמר פאוול, כי יכול להיות שהתאוששות הכלכלה תלויה גם בהגעתו של חיסון לקורונה.


קורבן נוסף וקצת פחות צפוי של משבר הקורונה: רשות ההגירה האמריקאית. לאור צו עצירת ההגירה של טראמפ, ירידה חדה בבקשות לגרין קארד, אזרחות וויזות נוספות מהווה איום לסוכנויות ההגירה לפשיטת רגל - וכעת הן מבקשות סיוע של 1.2 מיליארד דולר מהקונגרס. זאת, משום שהתקציב של סוכנויות ההגירה מסתמך בעיקר על העמלות שהן גובות מהמגישים. בבקשת שירותי ההגירה לסיוע ציינו כי יכול להיות שייגמר להם התקציב עד סוף הקיץ, וכי לא תהיה להם ברירה אלא להעלות את העמלות ב-10% לפחות.


בתמונה: עיגולים צוירו על הדשא בדומינו פארק בברוקלין כדי להפריד בין האנשים

עדכון בוקר יום שלישי, 19 במאי


הקהילה החרדית בניו יורק שוב בכותרות בשל הפרת הוראות בידוד חברתי:

בעקבות תלונה של שכנים שראו ילדים נכנסים לבניין ומועמסים לאוטובוסים לאחר מכן, פשטו שוטרים על ישיבה בברוקלין והורו למנהל בית הספר לסגור את המקום.

הישיבה פתחה את כיתותיה עם למעלה מ-60 ילדים תוך הפרת ההוראה לבידוד חברתי.


אתמול (שני) הודיע מושל קליפורניה, ניוסאם, על כך שקליפורניה תאפשר לעסקים נוספים להיפתח באמצעות הקלה נוספת בהנחיות.

ניוסום אמר כי 53 מחוזות מתוך 58 המחוזות במדינה יכולים לשחרר הקלות לאט לאט והוסיף כי ישנן אפילו מחוזות שיכולות להתחיל לאפשר למסעדות וחנויות לעבור לשלב הבא בתכנית הפתיחה.

״בשורה התחתונה, אנשים יכולים להתקדם בקצב שלהם. אנחנו מעניקים את הסמכות הנדרשת למנהלי מחלקות בריאות הציבור ברמת המחוז", הסביר ניוסאם.


מחוזות סקרמנטו ולוס אנג׳לס בחרו שלא לעבור לשלב הבא כרגע ועדיין נמצאות בשלב הראשוני של פתיחת העסקים.עדכון קורונה בארה״ב, יום שני ה-18 במאי


החיסון הראשון לווירוס הקורונה שנוסה על בני אדם מראה סימנים חיוביים: החיסון, שנוסה עד כה על שמונה בני אדם, הצליח לעורר את המערכת החיסונית נגד הווירוס, וללא תופעות לוואי מסוכנות. מדובר בממצאים ראשוניים בלבד וכעת הניסוי צריך לחזור על עצמו בקרב מאות אנשים, ואז אלפים, כדי לבדוק מה באמת רמת היעילות שלו והאם אפשר לשחרר אותו לשוק.


החיסון שפותח על ידי חברת ״מודרנה״ האמריקאית עבר אמנם בנתונים ראשונים בלבד, אך כבר הצליח להזניק את מניית מודרנה ביותר מ-25% היום ולהניע את וול סטריט ליום הכי טוב שלו מזה שישה שבועות. מה שעוד עזר לשווקי ההון הוא הצהרתו של יו״ר הפד, ג׳רום פאוול, על כך שהבנק המרכזי ימשיך לתמוך בכלכלה ובשווקים עד שהמשבר יירגע. בריאיון לתכנית 60 דקות אמר פאוול שיכול להיות שהכלכלה לא תתאושש עד שחיסון יעיל יגיע לשוק.


במקביל, ה-CDC מתכנן מחקר משלו שבמסגרתו ייבדקו לפחות 325 אלף בני אדם בארה״ב על פני שנה וחצי כדי לבחון את מגמות התפשטות הקורונה. המחקר שצפוי להתחיל בחודש הבא יבדוק דגימות של תורמי דם ב-25 מטרופולינים בארה״ב כדי לחפש נוגדנים לקורונה וינסה להבין כיצד הנוגדנים מתפתחים על פני 18 חודשים. זאת, במטרה לנטר באופן הדוק את התפשטות המחלה, והאזורים המרכזיים ביותר שבהם עדיין נמצא הווירוס ולהתאים את הנהלים אליהם.


למרות ההתפתחויות המדעיות האחרונות, הנשיא דונלד טראמפ מתעקש ליטול תרופה שדווקא לא הוכחה כיעילה נגד הקורונה, ומדאיג את גורמי הבריאות בממשל. בהצהרה שנתן היום הנשיא הכריז כי הוא לוקח את התרופה hydroxychloroquine - תרופה נגד מלריה - כבר שבוע וחצי, בתור אמצעי מניעתי. כבר באפריל הוציא ה-FDA אזהרה על השימוש בתרופה נגד מלריה לאחר שטראמפ קידם אותה כתרופה לקורונה, למרות חוסר בראיות לגבי היעילות שלה.


מחקרים מוקדמים כן הראו על האפשרות שהתרופה עשויה לחסום את הווירוס הקורונה. אבל האופטימיות הזאת התסיימה לאחר שניסויים של התרופה בבני אדם לא הצביעו על שיפור משמעותי אצל חולי קורונה, וחלקם אף הצביעו על תופעות לוואי מסוכנות. למעשה, על פי ה-FDA, התרופה עלולה לגרום לסיבוכים לבביים אצל חולי קורונה. לאחר הודעתו של טרמאפ כי הוא משתמש ב-hydroxychloroquine הביעו גורמים ברשויות הבריאות חשש כי הכרזתו תעודד אנשים אחרים להשתמש בתרופה, כאשר אין עדות ליעילות שלה נגד הקורונה.


ה-IRS ומשרד האוצר האמריקאי יתחילו לשלוח סבב נוסף של מענקים השבוע - כך נמסר היום מהבית הלבן. התשלומים יגיעו באמצעות כרטיסי דביט שנטענו מראש, ויאפשרו למשתמשים למשוך את המענק בכספומט, להעביר את הכסף לחשבונם האישי או פשוט להשתמש בכרטיס ישירות, ללא עמלות נוספות. הכרטיסים יגיעו בדואר ל-4 מיליון כתובות לפחות יחד עם הוראות הפעלה. מדובר בסבב נוסף של מענקים, לאחר 140 מיליון שכבר נשלחו על ידי ה-IRS בשבועות האחרונים.


בינתיים, הדמוקרטים הצליחו בסוף השבוע להעביר הצעת חוק על חבילת סיוע כספי נוספת, שתכלול עוד מענק של 1,200$ לתושבים. החקיקה עדיין צריכה לעבור בקונגרס, ואת שולחנו של הנשיא טראמפ, כי להיכנס לתוקף, כך שיש לה עוד דרך ארוכה לעבור.

עדכון קורונה בארה״ב, יום שלישי ה-19 במאי


מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ׳ין מזהיר היום את הקונגרס כי אם המדינות ימשיכו להאריך את הסגר בארה״ב, ייגרם נזק בלתי הפיך לכלכלה. בעדות משותפת עם יו״ר הבנק המרכזי ג׳רום פאוול הציג מנוצ׳ין תמונה עגומה על הכלכלה האמריקאית והזהיר מפני החמרה בשיעור האבטלה בחודשים הקרובים.


החשש המרכזי שהביעו השניים הוא משך המשבר; ״ישנן ראיות ברורות לפיהן כשאנשים מובטלים לתקופות זמן ארוכות, ההשפעה על הקריירה שלהם היא בלתי הפיכה״, אמר פאוול. אולם, בעוד שמנוצ׳ין ופאוול הסכימו בהערכתם על מצב הכלכלה, שניהם הציעו שיטות מנוגדות להתמודדות עם המשבר: מזכיר האוצר ממשיך לחזק את עמדת הבית הלבן ולעודד פתיחה של הסגר, ואילו יו״ר הפד מציע עוד סיוע כלכלי לעסקים ולמדינות כדי להימנע מאובדן עבודות שלא יהיה ניתן להשתקם ממנו.


בניו יורק, אחת הערים שנפגעו באופן הקשה ביותר מווירוס הקורונה, גורמים בעירייה מסרו היום תחזית קשה על פיה לעיר יקח לפחות ארבע שנים להתאושש מהמשבר הכלכלי שנגרם לה עקב המצב. על פי נתונים שחשפה העירייה יותר מ-9 מיליארד דולר כבר חולקו ל-2 מיליון התושבים שתבעו דמי אבטלה מאז שהחל הסגר בעיר. על פי התחזיות, העיר ניו יורק תאבד 446 אלף עבודות עד ספטמבר.


ברקע המשבר הכלכלי, מיליוני סטודנטים בארה״ב מסיימים בימים אלה את התואר ויוצאים לשוק ללא עבודות. אחת מהקבוצות שנפגעו באופן הקשה ביותר היא הסטודנטים הזרים: יותר ממיליון סטודנטים בינלאומיים למדו באוניברסיטאות אמריקאיות בשנת 2019, 5.5% מסך כל הסטודנטים בארה״ב. יותר מחצי מהם למדו מקצועות מדעיים או טכנולוגיים שמשתייכים לענפי ה-STEM ונחשבים, בדרך כלל, לקבוצת הסטודנטים הנחשקת ביותר בשוק העבודה האמריקאי. אך שוק העבודה שנסגר לצד הקפאת תהליכי ההגירה גרמו לסטודנטים רבים לחזור הביתה ללא יכולת לקבל עבודה או התמחות שיקנו להם ויזה ויאפשרו להם לשהות בארה״ב.


במקביל מנסים הקולג׳ים בארה״ב להבין כיצד ייראה הסמסטר הבא, שיתחיל עבור מרבית הסטודנטים בסוף אוגוסט. מדידת חום בכניסה לקמפוסים, חסימת מסלולי הליכה מסוימים במתחם האוניברסיטאות, חובה על חבישת מסיכות פנים בכיתה והפיכת בנייני המעונות לאתרי בידוד עבור תלמידים שנחשפו לווירוס: אלה הם רק חלק מהדברים שמדברים עליהם באוניברסיטאות כתנאים לחזרה ללימודים בקמפוס.


ישנן אוניברסיטאות שכבר הודיעו כי הן מתכוונות לחזור במתכונת אונליין, כמו האוניברסיטה הציבורית של קליפורניה. אחרות דווקא מנסות למצוא פתרונות שיאפשרו חלק מהלימודים בקמפוסים עצמם. אחת הראשונות שהודיעו שיעשו זאת היא אוניברסיטת נוטר דאם, שפרסמה תכנית מפורטת להחזרת הסטודנטים לקמפוסים ותכלול בדיקות תכופות לקורונה ובידוד סטודנטים חולים בקמפוס. גם אוניברסיטת ניו יורק (NYU) הודיעה היום כי היא מתכוונת לערוך שיעורים בקמפוס, אך עוד לא פרסמה את התכנית שלה לחזרה ללימודים.


הפסיקו לפחד מאלה שרצים בפארק או רוכבים על אופניים ללא מסיכות, והחלו להתרחק מאנשים שמדברים חזק מדי במקומות סגורים - כך כתב ביולוג מאוניברסיטת מסצ׳וסטס בבלוג שלו שהפך לוויראלי - עם עשרות מיליוני צפיות. הפוסט האחרון של ד״ר ארין ברומאג׳ מתאר את המקומות המסוכנים ביותר להידבקות בקורונה בצורה פשוטה ופרקטית, כיצד להימנע מהידבקות בווירוס ואיפה כן אפשר לשהות מבלי לפחד. שווה קריאה.


בווידאו: ריאיון עם ד״ר ברומאג׳ ברשת CNN