אהלן חברים, מדריך זה פורסם בקהילת הומיז ישראלים בפילדלפיה.

הורידו והצטרפו לקהילה

download from Apple App Store
download from Google Play
פיליתון
פיליתון published a new  guide
Edited

ספריות רבותיי, ספריות

מדריכים
טיולים
In The City
לייף סטייל
Entertainment

כתבה: נילי גסר

אני אוהבת ספריות. בילדותי הייתי מבלה שעות בספרייה, יושבת וקוראת, לוקחת עוד ועוד ספרים הביתה. לכן הדבר הטבעי ביותר עבורי כשעברנו לאזור פילדלפיה היה לחפש את הספרייה הציבורית המקומית. כך גיליתי את רשת הספריות של Lower Merion, ובדקתי את כולן אחת אחת. אשתף אתכם בכמה ממסקנותי:

קודם כל, כדי להירשם לספרייה צריך אישור על מגוריכם באזור. זה יכול להיות חשבון כלשהו (חשמל, מים, מכתב מהבנק), רישיון נהיגה מקומי או תעודת זהות מקומית. דרכון לא מספיק. כל ההשאלות בחינם, אין הגבלה על מספר הספרים שאפשר לשאול, ובכל אחד מהסניפים יש אגף מבוגרים, בני נוער וילדים. בנוסף לספרים, ניתן לשאול DVD וגם ספרי אודיו. שני האחרונים מצוינים לנסיעות – אצלנו יש פק"ל עצירה בספרייה ממש לפני שיוצאים לדרך לטיול ארוך ברכב. אפשרות נוספת היא לשאול ספרים אלקטרוניים לקינדל שלכם. בחלק מהספריות ניתן לשאול פריטים אקזוטיים יותר: בספריית Penn Wynn ישאילו לכם מנוי לגן החיות של - Elmwood, מנוי ל- Franklin Institute ולאקדמיה לאומנות בפילדלפיה (PAFA). כמובן על בסיס כל הקודם זוכה ולא ניתן להזמין את המנוי מראש. פריט מעניין נוסף להשאלה בספרייה הזו: תבניות אפיה בצורות מיוחדות. אם לא מתחשק לכם לקנות תבנית לעוגת מיקי מאוס שתכננתם לאפות ליום הולדת של יקיריכם, שבוודאי ירצו עוגת פרפר או כדורגל בשנה לאחר מכן, אתם יכולים ללכת לספרייה ולשאול... תבנית אפיה. אפשר, אגב, לשאול פריטים עם רישיון נהיגה או תעודת זהות, אם במקרה שכחתם את כרטיס הספרייה שלכם בבית.

אם חשקה נפשכם בספר או DVD מסוימים שאינם נמצאים בספרייה "שלכם," ואתם מתעצלים לנסוע במיוחד לספרייה בה הוא נמצא (אפשר עם כרטיס הספרייה שלכם להוציא ספרים ו-DVD בכל ספרייה ברשת), באפשרותכם להזמין אותו דרך הספרנים, בעלות של 25 סנט לפריט. ניתן להחזיר את הפריט בספרייה שלכם, גם אם לקחתם אותו מספרייה אחרת. לגבי קנסות, רצוי לזכור להחזיר DVD בזמן, אחרת יש קנס של 3$ לפריט ליום. לספר זה הרבה פחות. ברוב הספריות ניתן גם לרכוש ספרים במחירים מצחיקים ממש – בין סנטים לדולרים בודדים.

בכל ספרייה יש גישה חופשית לווי-פי, ובכולן יש מקומות לשבת לעבוד – למשל כשצריך לברוח מהבית כדי לעבוד על הדוקטורט. מספר השולחנות משתנה מספרייה לספרייה, בהתאם לגודל. תופעה מעניינת בספריות הגדולות יותר – מורים פרטיים קובעים עם תלמידים ומלמדים אותם בספרייה. לפעמים יש מרחב מוגדר לכך, לפעמים לא. אגב, שתייה אפשר להכניס לספרייה בלי בעיה, אוכל קצת פחות, אם כי הן ממש לא סטריליות כמו ספריות ילדותי. בחלק מהספריות יש גם אפשרות להזמין (מראש, כמובן, כנהוג במחוזותינו) חדר ישיבות לשימוש לא מסחרי. כמו כן, ברוב הספריות יש פעילויות לילדים כגון שעת סיפור (לרוב בבוקר, לקטנטנים) והפעלות מיוחדות שצריך להירשם אליהן מראש והן בשעות אחה"צ. לפני מספר שבועות, למשל, הייתי עם בתי בפעילות מקסימה בה למדנו על אבנים ומינרלים שונים ואז ציירנו על אבנים. בחלק מהספריות יש גם פעילויות שונות למבוגרים לאורך השנה. בדקו באתר הספריות. .פרט חשוב נוסף – לכל ספרייה יש מגרש חניה צמוד, מה שמקל מאוד על ההגעה.

רשימת הספריות- בדקו פרטים נוספים ב- https://www.lmls.org :

Ludington – הספרייה הגדולה ביותר, שלוש קומות, חדרי ישיבות, וגם אגף נפרד בכניסה לספרייה עם שולחנות ומכונות שתיה וחטיפים שם אפשר לשבת ולאכול. באגף הילדים יש הרבה משחקי רכבות ומשחקים נוספים. זו הספרייה עם שעות הפתיחה הארוכות ביותר. נמצאת ב-Bryn Mawr.

Bala Cynwyd – שופצה לאחרונה לפני כחמש שנים. שתי קומות – אחת למבוגרים ונוער, השנייה לילדים. מאוד מרווחת, כ-10 שולחנות עבודה מפוזרים בקומת המבוגרים. בקומת הילדים יש אזור לפעילויות ואזור עם משחקים ומחשבים לשימוש הילדים.

Ardmore – ספרייה עם אווירה של ספרייה ישנה. יש אזור גלריה עם מעט שולחנות לעבוד בהם.

Penn Wynn –חד-קומתית וקטנה יחסית אך מפצה על כך בהשאלת פריטים אקזוטיים (ראו לעיל). בשנים האחרונות היה יום star wars בספרייה, אך לאחרונה כששאלנו מתי מגיעים ה-storm troopers נענינו שזה עדיין בבדיקה.

Gladwyne – קטנה יחסית אך דו-קומתית (אגף הילדים במרתף). שקטה מאוד ונעימה. יש שולחנות עבודה אם כי לא הרבה.

Belmont Hills – הספרייה הקטנה ביותר, שכרגע סגורה לרגל שיפוצים. צפויה להיפתח בסוף 2018.

Narberth – לא מופיעה רשמית ברשת הספריות אך מאפשרת להשאיל ספרים למנויי הרשת. ספרייה קטנטונת עם הרבה אופי (בכל זאת, Narberth). אולם אחד לא גדול, אולם ילדים קטן מאחוריו, וממש מעט שולחנות. אם אתם תושבי השכונה ויש לכם כרטיס מנוי לספרייה הזו, ניתן לשאול מנויים למוזיאונים (Elmwood Zoo, Mutter Museum, National Constitution Center). פרטים נוספים באתר של הספרייה: http://nar.mclinc.org

AA
Daniella Rilov
Roni Levin
3Saved
הגיבו
1136
Karine Karpati
נכתב ע"י נילי גסר/phillytone
Like
 Reply
1 Like